Drewniana kapsuła czasu? Kaplica w Bogucinie

Jak już wspomniałam we wcześniejszym poście, kaplica w Bogucinie to jeden z obiektów, który nazwałabym „bogucińskim zabytkiem”.

Piękno tej budowli osadza się już w samej jej historii. Przed „przyjazdem” kapliczki do Bogucina, znajdowała się
w Antoniku, jednej ze wschodnich części Poznania. Sprawowała tam funkcję kościoła tymczasowego. Po zakończeniu swojego zadania kaplica została rozebrana na części i przyjechała na wieś w postaci… Desek.

To właśnie zapał mieszkańców Bogucina napędzany marzeniem o posiadaniu własnego miejsca kultu doprowadził do ponownego powstania kaplicy. Wszystko, co znajduje się w środku, powstało dzięki osobom mieszkającym w tej miejscowości.

Kaplica pw. Matki Boskiej Różańcowej została uroczyście poświęcona w 1982 roku przez ks. Tadeusza Ettera. Jest własnością parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu. Strona parafii

Do dziś kapliczka cieszy dumnych ze swojej pracy mieszkańców, chętnie uczęszczających tu we mszach świętych i uroczystościach. Jedną z pięknych tradycji tej społeczności jest zakończenie oktawy Bożego Ciała procesją wokół kaplicy, obejmującą również spacer wokół maryjnej groty.

Poprzedni post: Dawno, dawno temu… Historia bogucińskiej osady
Następny post: Działamy w sieci!
Powrót do strony głównej

Dodaj komentarz

Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij